Myslíte si, že život končí smrtí? Myslíte si, že jste naprosto racionálně smýšlející osoba, které filosofie nic neříká? Tato vzdělávací hra o smrti (a nejen o ní) určená především pro dospívající děti od 14 do 19 let může nejen dospívajícím pomoct otevřít oči a mysl.
Při úplně prvním spuštění hry si vytvoříte vzezření své postavičky, která vás bude provázet hrou – tu si obléknete a pojmenujete a ta bude představovat vaši osobu ve hře. Možností je opravdu spousta, takže si každý najde to svoje. Díky tomu, že hru lze v průběhu uložit a můžete se tak k ní později vrátit, nemusíte se bát si dát se sestavováním postavičky dát záležet.
Celou hru je možné rozdělit na tři základní části, které jsou v podstatě samostatné – první část je klasická plošinovka, kterou když zdoláte, tak se dostanete k druhé části, kterou je filosofické zamyšlení nad životem, smrtí a sebou samým a třetí částí je logická hra.
Stěžejní částí (nejnáročnější z hlediska šikovnosti, ale i hlediska herního času) je založena na procházení třemi různými světy – Mysl, Tělo a Duše. Hráč skáče na vznášejících se plošinách, mizejících plošinách, hýbajících se plošinách, řeší situace pomocí pohyblivých páček. Používá se zde unikátní mechanika využívání světla a stínů, s jejichž pomocí se pohybujete hrou. Tato herní mechanika je ovšem izolována od vzdělávací podstaty hry.
Další častí hry je filosofické zamyšlení, k němuž se dostanete poté, co vyřešíte skákací část hry – dostanete se totiž ke klíči a poté k páru dveří. Nad dveřmi se vznáší filosofická otázka, na kterou musíte odpovědět, abyste se dostali ve hře dál. Jsou to otázky, na něž lze odpovědět ano/ne a tyto otázky jsou takové, aby přiměly hráče se zamyslet nad smrtelností, jsou to otázky, které v běžném životě často neslýcháte, na něž se běžně neodpovídá a nad nimiž se většinou člověk nezamýšlí. Otázky jsou například typu: „Chtěl bystě žít navždy? Měl by někdo mít moc nad životem jiného člověka? Věříte, že existuje něco jako osud?“ a mnoho dalších. Na základě těchto odpovědí se hráči vytváří typologie osobnosti a určuje, kterému z velkých myslitelů naší doby se hráč svým myšlením nejvíce podobá.
Třetí částí je logická hra, kterou hrajete proti Hlídači, který vám za odměnu poskytne tzv. Objekty smrti, a tyto objekty prohlubují hráčovy kontextuální znalosti o smrti a také pomáhají hráči postupovat ve hře. Logická hra spočívá v umisťování šestistěnů (s čísly ve třech částech) na hrací plochu – šestistěny jsou černé a bílé, každá barva přísluší jednomu hráči. Při položení kamenů vedle sebe, čísla, která se dotýkají, se vyhodnotí a dotýkající se strana šestistěnu s nižším číslem se automaticky přebarví na protihráčovu barvu. Účelem hry je mít co nejvíce šestistěnů své barvy. Tato část hry opět není vzdělávací, rozvíjí logické myšlení.
V každém „kole“ musíte projít všemi třemi částmi a po ukončení každého kola se může hráč dočíst, kterému mysliteli se v tuto chvíli podobá, jak (procentuálně vyjádřeno) odpovídali předchozí hráči. A ti, kteří touží po tom, aby jeho přátelé věděli, jakému mysliteli se hráč svým myšlením blíží, tak může využít možnosti propojení hry s Facebookem.
Úmyslem autora bylo vzbudit v dospívajících zájem o filosofické myšlenky. Záměrem hry je snoubit myšlenky o konečnosti (nejen vlastní) a dospělosti – měla by pomoci teenagerům zodpovídat otázky, které se jim rodí v jejich hlavách.
Dle mého názoru je filosofická a vzdělávací část potlačena herní částí – i přesto, že je snaha tvůrců zjevná, tak bych si představovala, že otázek bude více a tím pádem bude více zamýšlení se nad sebou samým. Herní část je také nejobtížnější, ani logická hra nepředčí složitost skákací části. Ovšem nejsem cílovou skupinou a je těžké odhadnout, jestli to naplňuje představu teenagerů o vzdělávací hře nebo ne.
Výrobce: Preloaded (pod záštitou Channel 4 Education)
Rok: 2011
Název hry: The End
Platforma: PC, flash based OS systems
Obchodní model: free online web-game
Žádné komentáře:
Okomentovat