Kinmoku (2016). One Night Stand - demo verze. (Windows, Linux, OS X).
Když si máte vybrat mezi speed datingem se psy (Hot Date), zachraňováním života holky, kterou ani nevidíte, a která vás ne a ne poslechnout (Save the Date), proklikáváním nekonečného intra s umírající scénou typickou jihovýchodním odnožím populární zábavy (Katawa Shoujo), pak vám hra blízká realitě jako minulá noc připadá reálnější než pohled do zrcadla. Ve hře One Night Stand se můžete snadno najít, nebo se v ní můžete toužit najít, každopádně vyzkoušet si, co jste mohli udělat jinak nebo si nacvičit ideální reakci, není nikdy k zahození.
Narativ
V kůže muže zasaženého kocovinou nejvyššího kalibru a ‘blackoutem’ z předešlé propařené noci se probudíte v neznámém pokoji, v cizích peřinách, s tajemnou a kam až vidíte, tak i nahou dívkou po boku. Po chvíli absolutního zmatení sáhnete po jediné věci, která vám může přinést odpovědi - po svém mobilním telefonu. Od této chvíle na vás čeká řada rozhodnutí, které ovlivní, jak se z této situace dostanete nebo jak tuto situaci zvládnete.
Příběh se odehrává ve dvou rovinách - tou první je ta, kde hrajete jen za svou postavu a řídíte její kroky. V té druhé se snažíte komunikovat s neznámou dívkou, na jejíž jméno si ani za nic nemůžete vzpomenout.
Když hrajete za svého hrdinu, ocitáte se v pokoji sami a máte omezený čas (omezený počet kroků), které můžete podniknout (prokliknout), abyste buď rychle zmizeli, anebo zjistili, co se včera v noci stalo. Indicií je v celém pokoji mnoho, při jednom kole se ovšem nikdy k prozkoumání všech nedostanete. Když spojíte zvědavost, touhu po poznání a nenásilnou, přesto účinnou větu objevující se vždy po dohrání, tak vás hra nutí k automatickému tisknutí tlačítka replay.
Herní mechaniky
Ve hře One Night Stand se ocitáte se ve fikčním světě simulujícím reálnou situaci. Svými herními mechanikami One Night Stand přesně zapadá do kategorie her s názvem vizuální román. Hratelnost je zjednodušena, děj posouváte pouhým klikáním (Point and Click investigation), zároveň má příběh více dějových linek a alternativních konců (vývojářka jich v demoverzi slibuje až 6).
Audiovizuální reprezentace
Hra na první pohled zaujme. Byla vytvořena rotoskopickou animací, tudíž tam, kde stojí neznámá animovaná dívka, stála předtím reálná dívka, kterou někdo překreslil. Do hry se to přenáší přirozeností pohybu, gest a výrazu. Jinak je grafika statická.
Hra je doplněna i o originální soundtrack, bohužel demoverze má bugy a v mém případě to znamenalo hrát hru bez možnosti spuštění zvuku.
Myšlenka hry
Díky možnosti opakovat hru, která rychle odsýpá, můžete povolit uzdu svým nejhorším, ale i těm nejlepším vlastnostem. Ze dveří bytu na neznámém místě můžete vyjít tedy jako gentleman, hulvát, šmírák, čumil nebo jen jako kluk, který někde po cestě udělal chybu. Dívka na druhé straně představuje milou dívkou nejistou si krokem, který minulou noc učinila. Její reakce nehledě na akce vás jako hrdiny zůstávají víceméně stejné.
Morální dilema je tedy předkládáno jen vám v pozici muže, žena tu vystupuje jen jako oponent, který má dopředu promyšlené, jak se k situaci postaví.
Jako hlavní myšlenku hry tedy beru možnou různorodost interakcí, ke které mezi postavami dochází. V krizových situacích vyžadujících rychlé rozhodování, kam se tato situace s přihmouřením oka může řadit, se počítá vždy první slovo a první akce, málokdo kdy dostane možnost na zpětnou opravu. Hra One Night Stand je jasným potvrzením platnosti tohoto tvrzení, na rozdíl od reálného života tady ovšem máte možnost vrátit se zpět na začátek a vyzkoušet si, jak byste dopadli, kdybyste zvolili jinou cestu. Dalo by se tedy říci, že co se ve One Night Stand naučíš, jako když najdeš.
Pokud patříte k romantickým duším a doufáte, že jedna neznámá dívka a jeden hrdina dají dohromady dvě, pak vás zklame i plná verze hry. Konečné řešení zůstane tam, kam od začátku odkazuje - k záležitosti pouze na jednu noc.
Pod pseudonymem Kinmoku vystupuje nezávislá britská vývojářka Lucy Blundell žijící ve Frankfurtu nad Mohanem. Demo hry One Night Stand je její první krátký vizuální román, plnou verzí na ní chce navázat v létě roku 2016. U tématu dating sim pravděpodobně v budoucnu zůstane, protože právě pracuje na své první hře, kterou vytváří kompletně sama. Ta ponese název LoveIRL.
Shrnutí
Díky zasazení do reálného světa, uvěřitelným konverzacím a možnosti rozdílných konců, jsem hru, která se dá uhrát v minutách, hrála v několika opakování přes hodinu. Z výše uvedených her mě bavila nejvíc a hrála jsem jí dál i přes chybu, která mi zabrala celou obrazovku přibližně po každém druhém kliknutí. To je buď důkazem chytlavé hry, nebo počínající poruchou OCD. Kloním se ale k první variantě.
Windows, Linux, OS X.
2016.
Visual novel.
Lucy Blundell.
Velká Británie.
Žádné komentáře:
Okomentovat