neděle 23. dubna 2017

Fake it to Make it - Neuvěříte, co je na konci článku!

Amanda Warner (2017) Fake it to make it (Browser: Windows, OS X, Linux)Klikli jste na tento článek právě kvůli tomu, abyste mohli zjistit co je na jeho konci? Musím vás všechny zklamat. Nic tam kromě shrnutí a parametrů nenajdete.Na problematku falešných a poplašných zpráv s clickbaity se snaží upozornit indie simulace psaní novin Fake it to Make it. Název hry je odvozen od anglického úsloví Fake it 'til you make it, který se dá přeložit asi jako falšuj, do té doby, než se to povede. Podobně je tomu i v této hře s falešnými zprávami.Narativ

Jak si vydělat na novou audio techniku za 200 $, kauci za 400 $ nebo auto v hodnotě 1000 $? Co třeba založit internetový deník šířící falešné zprávy a vydělávat na reklamě na webu. Trošku dovedené do extrému, možná si říkáte. Ale právě cíl 200 $, tedy částka pro vybavení kapely, je podle skutečné události, kdy si skupinka makedonských mladíků vydělávala šířením a psaním “fake news” v době amerických voleb, které mimochodem byly zpráv z lživých internetových zpravodajských webů plné. Tedy vy jako vlastník deníku si vymyslíte jméno, vyberete logo a průvodce hrou a můžete začít. Ze začátku kopírujete články z jiných webu, trošku je přepíšete a přikrášlíte podle sebe, aby to nebylo hned poznat(tzn. čekáte na načtení loading baru), a sdílíte je přes účty do skupin se stejnými názory, které jsou rozdělené na pomyslnou oranžovou pravici, fialovou levici a neutrální. Fialoví nemají rádi oranžové a zase naopak. Neutrální jsou pak různá témata, která zajímají všechny, jako mazlíčci, děti, zahradničení a další. Můžete si také koupit účet jiného uživatele sociální sítě a sdílet to pod ním a jeho skupinami. Tento celý proces je však shrnut asi do čtyř kliků a skýtá tedy mnoho nevyužitých možností. Postupným plněním malých úkolů se vám otevírají další funkce jako psaní článků, otevření dalšího webu.  Konec hry je přímočarý - vyhráváte dosažením vydělaných peněz. A můžete pokračovat šířit lži nebo ukončit hru.


Reakce “lidí” na váš článek vás mohou diskreditovat, podpořit nebo také udělat virálnímMechaniky

Jedná se o webovou hru, samozřejmě pro jednoho hráče, dostupnou pro všechny operační systémy i prohlížeče, a to ke všemu zadarmo. Hratelnost  je prostá, pracujete s pouhým klikáním myši a občas napíšete na klávesnici pár slov, jedná se tedy o Point & Click typ hry. Jaké další ovládání byste taky reálně při vytváření falešných zpráv potřebovali, že.
Hra Fake it to Make it je zároveň “plnohodnotnou” simulační hrou se sociálním dopadem. Slovo plnohodnotnou v uvozovkách, protože se dá těžko říct, do jaké míry vytváření falešných zpráv doopravdy takto funguje a jestli na tak jednoduchých principech. Autorka toto ví a zmiňuje, že je hlavně důležité vystihnutí problematiky tématu, než nějaká velká hratelnost.Audiovizuální reprezentace

Grafická stránka nijak nevyniká, je velmi jednoduchá, přehledná a příjemně sladěná barevně. Od tohoto druhu her se ani žádné velké umělecké dílo nedá čekat. Hra je doplněna i o originální soundtrack od Robbieho Dooleyho, ten však bohužel zní jako hudba co hraje při nakupování v Kauflandu a nefunguje ani jako podkres ke hře, proto je lepší volba vypnout zvuk a pustit si vlastní playlist. Paradoxně se na jeho Soundcloud účtu dají najít i příjemné skladby.


Autorka

Amanda Warner je americká designérka a vývojářka na volné noze, která vytváří vážnější či vzdělávací simulace a hry s ať už více či méně skrytým významem. Zaměřuje se především na reálné životní změny, problémy, pochopení a učení dovedností. Jejím nejnovějším kouskem je pak právě Fake it to Make it, indie hra, která neušla pozornosti ani velkým médiím.


Myšlenka

Hlavní a vlastně jedinou pointou hry je zanechat v hráčích větší pochopení o tom, jak fungují dezinformace, jak se vytváří, šíří a jak se s nimi emocionálně cílí. Autorka chce, aby lidé byli více skeptičtí k informacím, ke kterým v budoucnu přijdou. Skrývá se zde také důležitý morální problém, které trochu může připománat trolejové dilema. Máme bojovat za každou cenu pro pravdu nebo si vydělat penízem které potřebujeme, ale šířením lží? Co je důležitější?


Shrnutí

Hra je velice jednoduchá, jak graficky, příběhem (jestli tam vůbec nějaký je) a i hudbou. Přesto je však překvapivě chytlavá a musel jsem jí dohrát na první pokus. Navíc vysílá velice silný signál k tématu, o kterém by se v dnešní době mělo mluvit častěji. A to na mě zapůsobilo ještě více.


Parametry

OS: Browser based: Windows, Linux, OS X, Linux
Release: Early 2017
Genre: Simulation Game
Designer: Amanda Warner
Country: USA

Jakub Khan


Žádné komentáře:

Okomentovat